מאמרים

מקומם של כלי הרכב בחיינו – כיצד זה התחיל והיכן זה ייגמר

מקומם של כלי הרכב בחיינו – כיצד זה התחיל והיכן זה ייגמר

מכוניות וכלי רכב שונים הינם חלק אינטגראלי ובלתי נפרד מחיינו – אנחנו לא מעבירים יום אחד בלעדיהם, ונדמה כי שכחנו כיצד בכלל אפשר לחיות בלי האפשרות הצמודה להגיע במהרה ממקום למקום. מצב זה נכון כמעט עבור כל בני האדם. בין אם אנחנו חיים באזורים כפריים, שם כמעט בלתי אפשרי להסתדר ללא כלי רכב צמוד, או באזורים עירוניים, שם רבים מאיתנו כלל אינם מחזיקים כלי רכב פרטיים אך משתמשים מדי יום ברכבי התחבורה הציבורית – התלות המוגברת בכלי רכב ממונעים מאפיינת את כל חלקי החברה האנושית בכל מקום בעולם.

התלות האנושית במכוניות וכלי רכב שונים נובעת בראש ובראשונה מהדרך בה העולם של ימינו בנוי. ניתן לומר כי בעקבות זמינותה של התחבורה הממונעת הלכה החברה שלנו והתפרסה מפני שכעת זה אפשרי. לדוגמה – כיום, אדם אשר גר במקום אחד, עובד מדי יום במקום אחר המרוחק 25 קילומטרים ממקום מגוריו ונוהג להיפגש עם חבריו בערב באזור שלישי הרחוק עוד כמה קילומטרים משם, אדם כזה הוא נורמאלי לחלוטין ומנהל חיים רגילים בדומה למרבית שאר האנשים.

בימי עבר, כאשר הדרך היחידה להגיע ממקום למקום הייתה בהליכה או ברכיבה על סוסים, צורת החיים הייתה שונה במהותה, והתרכזה במרביתה בתוך העיירה בה גרו.

המשך מאמר